#2 Jen tak... Moniky Škorničkové

Jen tak… mě napadá, že v tuto chvíli mi svět vrcholového krasobruslení moc nedává smysl. Začalo to olympiádou, kde byl doping – doping u patnáctileté slečny, která je tak poslušná, a proto tak úspěšná. 

Pak se jí ne zcela povede program, který jela pod obrovským tlakem všech a celého světa a co se jí dostane? Všichni jsme viděli. Měla dostat metál za lidskou odvahu vlézt v její situaci na led a jít s kůží na trh. Další její kolegyně neudrží nervy na uzdě a vybouchne, protože to vše už hraničí s něčím, co jí možná ničí už více, než jí dává. Tolik z opravdu vrcholného závodu, kde jsou vrcholové výkony.

Pak přijde na zimní stadion v Čechách hezká holčička, která je tu jen na návštěvě. Má ohnutá záda, vyhořelé oči a je jí teprve 9 let. Při každém pádu začne plakat, ne že by jí pád bolel, ale protože se bojí. Bojí se, co bude, protože spadla. Maminka vypráví, co se v tom případě děje na jejím mateřském zimáku. A mně to nedává smysl. Krasobruslení je sport o krásném bruslení. A jak může krásné bruslit ten, kdo je vyhořelý již v 9 - 10 letech a jehož tělo mluví samo za sebe. Ovázaná kolena, bolavá záda, a hlavně ty vyhořelé a otupělé oči, které s vámi nejsou v kontaktu?

Napadá mě otázka? Proč to ty malé děti dělají? Přijdou plné optimismu, radosti a pak se z nich stávají nástroje čehosi a kohosi. Ani si nevšimnou, co se to s nimi děje. Někdy to nepoznají ani ti dospělí kolem nich. Jsou zataženi do hry, které se říká hra na úspěch. Dnešní společnost nebere v úvahu dětskou duši. Jako měřítko úspěšnosti bere umístění, medaile, výkony...

Děti se stávají i prostředníky při vyřizování si účtů mezi dospělými. A to je asi to nejsmutnější. Jsou preferovaní ti, kteří konzultují tam a šikanovaní ti, kteří konzultují jinde. Kdo nám lidem dává pravomoc rozhodovat o jiných lidech. Že by iluze, že když mám funkci, tak mám moc? Je to zvláštní slovní přesmyčka: po-moc – tím to začíná, když potřebuji moc: Pomůžu vám dát všechno do pořádku.

                                 Výpo – moc – tím to pokračuje, když už funkci mají ... Rád vám vypomůžu, když…

                                 Bez-moc – to je nejnebezpečnější fáze pro okolí. Tady si dotyčný uvědomuje svoji

         situaci, kterou neunáší. 

                                 Ne – moc – tím to většinou končí …

Je zvláštní, že my lidé si necháme vnutit představu, že bez těch lidí s mocí nic nedokážeme, že oni jsou naší záchranou, že oni nám dávají to bezpečí. Jenže je to vše trochu jinak. Necháváme si tím jen brát energii a důkazem i to, že když chtějí, abyste je volili, chtějí váš hlas. Vy jim ho dáte a tím vlastně o hlas přijdete. Běda vám, když hlas použijete k vyjádření vlastního názoru.

Je to náročná cesta, když jdete se vztyčenou hlavou. Jste vidět, trčíte z davu. Ale je k nezaplacení v tom, že si v klidu můžete počkat na další svěřenkyni, která bude tak usměvavá jako Míša, taneční jako Káťa a nezapomenutelná jako vicemistryně světa Loena.

Takže mě uklidňuje vědomí, že sport je přece jen hra fair play.                      

Takže mě uklidňuje vědomí, že sport je přece jen hra fair play.           


Autor:Monika Škorničková

Mým velkým koníčkem je moje práce, trénování krasobruslení. Beru to jako své životní poslání, které mě naplňuje. Už jako malá holka jsem si tuto cestu vybrala a šla si za svým. Jako závodnice jsem nedosáhla žádných velkých úspěchů, závodní kariéru jsem ukončila ve 14 letech po vybruslení 1. výkonnostní třídy. Právě ta mi umožnila vystudovat Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, obor trenérství.