Ortopedické vložky - ano, nebo ne?

V praxi za mnou velmi často chodí sportovci, ale i nesportovci, s různými problémy, které pramení nejčastěji od podélného plochonozí. Na otázku: „Jak pracuješ s chodidlem?“, dostávám často odpověď: „Nosím ortopedické vložky.“ To ale nestačí, víte proč? K čemu vlastně ortopedické vložky slouží, a jak je správně používat?

Na trhu najdeme velké množství nejrůznějších druhů ortopedických vložek. Nejčastěji se vložky využívají k vyrovnání nestejné délky končetin, k odpružení mikronárazů během chůze či běhu, k eliminování potu nebo jako ortopedické vložky s cíleným působením na různé deformace.

Ortopedická vložka se řadí mezi zdravotně-kompenzační pomůcky, které pomáhají korigovat vadné postavení nožního skeletu, dochází ke správnému rozložení sil na chodidlo. Nejčastěji se vložky využívají právě u ploché nohy.

Ortopedické vložky ale všeobecně spadají do pasivní terapie, to znamená, že neodstraní příčinu problému, ale problém potlačí. Existují ale i vložky aktivní, které jsou určeny k aktivaci svalstva. Přesto se ortopedické vložky snažíme brát až jako poslední alternativu. 

A jak na aktivní terapii? Nejprve bychom měli začít s aktivním cvičením nožní klenby a s úpravou běžné obuvi. Vložky vždy doporučuji použít až pokud je přítomná deformita, případně pokud dochází k extrémní zátěži nohou (dlouhé stání v práci, velké množství tréninků). Klenba se totiž může oslabit a poklesnout. Ortopedické vložky doporučuji nosit spíše na rovném povrchu. V přírodě je naopak dobré vnímat různý povrch -> dochází ke stimulaci plosky a svaly klenby aktivně pracují. Pokud už ortopedické vložky nosíte, je důležité mít je umístěné ve vhodné obuvi. Vložky nesmí v botě klouzat a musí odpovídat stélce boty. Zároveň je třeba myslet na to, že každá noha je rozdílná a potřebuje různou podporu, vložky by tak měly být zhotovené individuálně. Nebojte se zainvestovat, vyplatí se to. 

Co se týče ortopedických vložek pro děti, vývoj klenby bývá ukončen kolem 6. roku života. Dětské kosti jsou měkké, a proto jsou snadněji tvarovatelné. Dle mého názoru, by se měla dětská noha podepírat co nejméně, pokud již dítě nemá problém. Svaly plosky mohou s použitím vložky u zdravé nohy ochabnout -> pokles klenby. 

Krasobruslaři a ortopedické vložky

Pokud máte ploché nohy, doporučuji používat ortopedické vložky. Bez podpory klenby dochází k nadměrnému stáčení nohy dovnitř (otlaky v oblasti člunkové kosti, malíčku a uvnitř výčnělku hlezenní kosti). Balancování na brusli bez ortopedické vložky je pak mnohem náročnější -> kolena se stáčí dovnitř a rotuje kyčel. Spodní část těla není vyrovnaná, a tak je ovlivněn celý kinetický řetězec pohybu. Dochází tak ke zhoršení schopností bruslaře, je pro něj ztížené dosáhnout pozic. 

Pro ilustraci uveďme situaci, kdy chceme skočit Lutza z dokonalé vnější hrany. Chodidlo, od kterého se pohyb odvíjí, se ale vtáčí dovnitř. Výsledkem je Lutz skočený z vnitřní hrany. Trenér je naštvaný, ztrácí se body na závodech… Podobný problém nastává i u kroků, ve kterých se závodník snaží udržet správnou hranu. Správně postavení kolen a kyčlí zásadně zlepší rovnováhu, kvalitu hran a sílu bruslaře. Zároveň minimalizuje zranění. 

Na závěr bychom si měli uvědomit, že ortopedické vložky neřeší příčinu, ale pouze důsledek (nahrazují funkci klenby). Ortopedické vložky jsou výborným pomocníkem, protože pomáhají vyřešit řadu problémů s chodidly, ale neměli bychom zapomínat, že bez aktivního cvičení se problém sám neodstraní.

Správně postavení kolen a kyčlí zásadně zlepší rovnováhu, kvalitu hran a sílu bruslaře. 


Fotografie


Autor:Eliška Svobodová

Krasobruslení jsem milovala už od svých prvních krůčků na ledě. Závodní kariéru jsem ukončila v 17 letech, ale láska k tomuto sportu mi zůstala a já věděla, že bych se chtěla stát šikovnou trenérkou. Zároveň jsem při studiu na gymnáziu tíhla k biomedicínským oborům, a proto jsem vystudovala fyzioterapii na Fakultě biomedicínského inženýrství - ČVUT. Mým snem bylo trenérství a fyzioterapii propojit. A to se mi podařilo. Titulem a osvědčením ale vše neskončilo a já se neustále v obou oborech snažím zdokonalovat.